Razvoj mladih nogometašev je ena od glavnih klubskih prioritet. Članska ekipa je zelo mlada in priložnost redno dobivajo nogometaši, ki po starosti še vedno sodijo v mladinsko selekcijo. Z glavnim trenerjem članske ekipe, Goranom Markovićem, in športnim direktorjem, Tinetom Zupanom, smo se pogovarjali o filozofiji in poteku klubskega razvoja mladih igralcev.

Kako poteka proces vključevanja igralcev iz mladinskih kategorij v člansko ekipo?

[Goran Marković] Na pripravljalnih tekmah je to odvisno od sestave ekipe in faze priprav, v kateri se nahajamo. Ko želimo igralni čas razporediti med več igralcev, dobi več mladincev priložnost za dokazovanje in pridobivanje izkušenj. Tako smo na naši mini turneji po Avstriji priložnost ponudili številnim mladincem, še posebno na tekmi proti drugi ekipi Šturma. Vesel sem, da je večina mladih upov upravičila pričakovanja.

Kaj pa za prvenstvene tekme?

[Goran Marković] Za prvenstvo je ekipa bolj ali manj sestavljena. Poleg nekaterih bolj izkušenih igralcev, ki so še vedno mladi, jo sestavlja tudi veliko število mlajših nogometašev. Poudariti moram, da je kar 10 takšnih, ki še vedno lahko nastopajo tudi v mladinski ligi. Pri teh bomo sproti usklajevali, za katero ekipo bodo nastopili, saj ne smemo zapostaviti rezultatov mladinske ekipe.

Kako boste izbrali, za katero ekipo bodo igrali tej mladi nogometaši? Bo prioritetna članska ekipa ali mladinska?

[Goran Marković] Naša prioriteta je vselej dobrobit igralcev in njihov razvoj. Seveda si želimo, da bi čim več mladih nogometašev zaigralo za člansko ekipo in nabralo dragocene izkušnje v članskem nogometu. Ko ocenimo, da je tega sposoben, ga priključimo k članom, saj je zanj to najboljše.

[Tine Zupan] Na treningih mladinske ekipe je jasno vidno, kakšen napredek so naredili fantje, ki so priključeni članskim aktivnostim. Trenutno smo tako zastavili, da mladinska ekipa deluje kot B članska ekipa, zato je tega prepletanja ogromno. To predstavlja za trenerja članske in mladinske ekipe velik izziv, saj je potrebno konstantno usklajevanje.

Kakšen profil mladega igralca je ustrezen za Brinje in so Brinje ustrezne za njega?

[Tine Zupan] Če govorimo o splošnem profilu igralcev, ki jih iščemo … Iščemo igralce, ki so tehnično in motorično dobri ter, če se le da, imajo v sebi tudi naravno agresivnost, da lahko opravljajo tudi defenzivne naloge. To je nek paket treh lastnosti, ki so potrebne za igranje profesionalnega nogometa. To seveda ni enostavna naloga, ampak rezultati kažejo, da delamo dobro. Lep primer tega je Anel Islamagić, ki je podpisal profesionalno pogodbo v Celju.

Bi ocenil, da projekt razvoja mladih nogometašev poteka uspešno?

[Tine Zupan] V nedavnem obdobju smo naredili velik korak naprej, na kar kaže tudi sestava članske ekipe, ki je ekstremno mlada. To je naša zavestna odločitev, saj imamo v moštvu veliko potenciala. Ekipa je tudi tako sestavljena, da je v njej veliko fantov, ki imajo pravico nastopa tudi za mladinsko ekipo. Pomembno je poudariti, da so tej fantje dejansko del rotacije v članski ekipi in ne 25 ali 26 igralec. Ta del je ključen za hiter razvoj mladih nogometašev in nekaj, kar jim lahko mi ponudimo, drugi klubi pa ne. Strategija je povezana tudi z nadarjenimi mladimi slovenskimi igralci, ne le domačimi fanti.

Kakšni pa so za trenerja plusi in minusi tega, da je ekipa zelo mlada?

[Goran Marković] Velik plus je zagotovo, da so fantje zelo zagnani in bolj poslušni, kot starejši igralci. So motivirani, da bi dosegli najvišji nivo nogometa, in želijo čim bolj napredovati. Minus je seveda neizkušenost, kar je lahko tudi pozna na rezultatu, a z vidika razvoja fantov minusa ni. Zavestno smo se odločili za takšno pot, kar je odlična popotnica za mlajše fante iz nogometne šole, saj lahko kot zelo mladi dobijo priložnost pri članih. Tako je na pripravljalni tekmi proti Domžalam že nastopil vhodni kadet. Morajo pa seveda biti fantje sposobni izvajati naše zahteve. Od njih se tudi ogromno pričakuje, da ne bo pomote. Nič ne pride samo od sebe.