Intervju: Grega Rozina, prvi predsednik NK Brinje Grosuplje

Grega Rozina je pobudnik in prvi predsednik Nogometnega kluba Brinje Grosuplje, ki ga je vodil od ustanovitve leta 2003 do leta 2013. Ob ustanovitvi je v štirih mladinskih selekcijah igralo 76 igralcev, do danes se je družina NK Brinje povečala za skoraj šestkrat.

Gospod Rozina, kako danes z distance nekdanjega vodje opazujete rastin razvoj kluba in domačega nogometa?

Danes lahko ocenim, da gre za izjemno zgodbo. Mislim, da je je lahko NK Brinje vzorčni primer razvoja nekega nogometnega kluba. Pri Brinju gre vseskozi za neko naravno rast in v teh dobrih dvajsetih letih je bilo zelo malo korakov nazaj, seveda pa je bilo potrebno ob tem imeti ogromno potrpljenja. Grosuplje je v tem času dobilo eno najboljših nogometnih šol v državi. Vse mladinske selekcije igrajo v najvišjih nivojih slovenskega nogometa. V kadetski kategoriji je Brinje osvojilo naslov državnega prvaka, člansko moštvo pa v drugem rangu tekmovanja igra zelo vidno vlogo v krogu klubov, ki naskakujejo preboj v 1. SNL. Ob hkratnem razvoju infrastrukture, bi si težko želel več.

V klubu je vse več otrok, trenutno že okoli 450. Kakšen pomen ima za Grosuplje in širšo okolico obstoj mladinske šole?

V sodobni družbi je pomanjkanje gibanja mladostnikov velik problem. Na podlagi globalne popularnosti pa je nogomet verjetno šport, ki najlažje aktivira otroke, da se vključijo v proces vadbe. Procesi socializacije, timsko delo, pomoč, soodvisnost so gotovo elementi, ki močno vplivajo na razvoj osebnosti mladih nogometašev in imajo dolgoročne pozitivne učinke, ki bodo koristili kasneje v življenju. Nekaterim bo verjetno uspelo v nogometu, vi ostali, pa bodo imeli neprecenljive izkušnje za življenje.

Smo na pragu prelomnice, ki jo nedvomno prinaša investicija v nogometni športni park. Zdaj ne bo več razloga, da našega kluba zaradi neprimerne infrastrukture ne bi postavili na nogometni zemljevid Slovenije. Kakšno odgovornost pa klubu nalaga ta investicija?

Klub je nujno potreboval nadgradnjo nogometnega parka. To, da je občina Grosuplje na čelu z županom dr. Petrom Verličem prepoznala dobro delo Nogometnega kluba Brinje, je zelo pomembno. Infrastrukturni pogoji s tem dohitevajo razvoj nogometnega kluba, hkrati pa bodo primerni njegovi poziciji v slovenskem nogometu oziroma širši regiji. S tem se klubu nalaga dodatna odgovornost za še boljše delo v prihodnje.

NK Brinje po dosežkih mladinske šole in napredka članov stoji ob boku finančno in strateško močnejšim, večjim slovenskim klubom. Kaj je posebnost Brinja, da je obstalo v družbi velikih?

Temelji kluba so postavljeni na nogometno šolo z izjemno široko bazo, ki se piramidno zaključuje s člansko ekipo. Ob tem je ključno, da v upravnem odboru in strokovnem delu kluba delujejo ljudje iz lokalnega okolja, ki imajo vizijo in živijo s klubom ter so pripravljeni narediti nekaj več, kot jim narekuje njihov položaj v klubu. Pa ne, da bi tisti, ki prihajajo od drugje, delali slabše, vam povem iz lastnih izkušenj, da je drugače. In vse to, kar ta ekipa v klubu dela pod vodstvom predsednika Andraža Zrneca, je res izjemno.

Članska ekipa je močnejša kot kdaj koli. Ali lahko Grosuplje ambiciozno poseže tudi po 1. nogometni ligi?

Poglejte na prvenstveno lestvico, kjer je Brinje Grosuplje na 5. mestu prvenstvene lestvice z le štirimi točkami zaostanka za vodilno ekipo lige. Če se samo obrnemo na jesenski del prvenstva, so bile te točke definitivno izgubljene zaradi gradnje nogometnega parka, ko ni bilo možnosti igranja na domačem igrišču. Če bodo nogometaši igrali sproščeno, sem prepričan, da bodo ob kocu sezone v igri za sam vrh prvenstvene lestvice 2.SNL.

(bp)